تازه های اخبار تازه های اخبار

تشریح طرح «2و1» در مدیریت شعب استان بوشهر

جلسه ای با عنوان برگزاری مجمع ارزیابی عملکرد شعب استان بوشهر با حضور عقیل زینلی مدیر شعب استان، معاونین ایشان، کارشناسان مدیریت، مسؤولین شعب، روسای دوایر مدیریت برگزار گردید.

«به نام خدا»

تشریح طرح «2و1» در مدیریت شعب استان بوشهر

 جلسه ای با عنوان برگزاری مجمع ارزیابی عملکرد شعب استان بوشهر با حضور عقیل زینلی مدیر شعب استان، معاونین ایشان، کارشناسان مدیریت، مسؤولین شعب، روسای دوایر مدیریت  برگزار گردید.

      در این جلسه به بررسی و تجزیه و تحلیل آماری شاخص های ارزیابی عملکرد شعب در شش ماهه نخست سال پرداخته شد ونقاط  قوت و ضعف شعب  مورد بررسی قرار گرفت .

سپس عقیل زینلی مدیر شعب استان بوشهرگفت:  بانک با هدف تجهیز بهینه منابع و تخصیص هدفمند اعتبارات،‌ طرحی تحت عنوان طرح «2و1» را به تصویب رسانده است که براساس آن، همزمان با سپرده گذاری با حداقل سپرده مشخص، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلات میان مدت (حداکثر 5 ساله) به فرد سپرده گذار پرداخت میشود.

   وی با تشریح ابعاد مختلف شرایط سپرده گذاری و تسهیلاتی طرح «2و1»   عنوان داشت: در این طرح، نرخ سود سپرده گذاری به شکل نرخ سود علی الحساب سالانه معادل 2 درصد است که همانند سایر سپرده های کوتاه مدت عادی محاسبه و به حساب مشتریان پرداخت می شود. همچنین نرخ سود تسهیلات نیز رقمی برابر با یک درصد سالانه است.

زینلی با بیان اینکه در طرح «2و1»، یک سپرده گذار می تواند نرخ سود سپرده گذاری و تسهیلات مربوطه را هم زمان دریافت کند،‌ افزود: تسهیلاتی که در چارچوب طرح «2و1» به مشتریان پرداخت می شود، تسهیلات مرابحه است به این معنا که یک کالا یا خدمات با قیمت مشخص فروخته می شود و اقساط آن از خریدار دریافت خواهد شد. وی افزود: در طرح «2و1» بانک مسکن، سپرده فرد سپرده گذار به عنوان وثیقه تسهیلات توسط بانک پذیرفته می شود و در مدت بازپرداخت تسهیلات، نسبتی از سپرده به تسهیلات، به عنوان سپرده مسدودی نزد بانک به عنوان وثیقه قرار می گیرد.

زینلی با یادآوری اینکه تسهیلات طرح «2و1» هم به سپرده گذار و هم به بستگان درجه یک او همچون پدر، مادر،‌‌ همسر و فرزند قابل پرداخت است افزود: بانک مسکن در عین حال برای ارایه تسهیلات به مشتریان حقوقی خود، امکان استفاده از امکانات طرح «2و1» از سوی کارفرمایان برای کارمندان شرکت ها را نیز فراهم کرده است.

وی بر لزوم توجه ویژه به اصل پیگیری جدی وصول مطالبات به عنوان یک شاخص تاثیرگذار در وصول منابع ارزان قیمت صفر درصدی نگهداری شده نزد گیرندگان تسهیلات تاکید کرد و در خصوص آثار و پیامدهای نامطلوب ناشی از افزایش مطالبات هشدار داد.

زینلی وصول مطالبات را بخش حساس و مهم بانک خواند و افزود: افزایش روز افزون مطالبات بانک می تواند برای ما تهدیدی باشد ولی حرکتی خوبی در جهت کاهش آن آغاز شده که باید این فعالیت تداوم داشته باشد تا در پایان سال به جایگاه شایسته ای برسیم.

  ایشان همچنین وصول مطالبات را ابزاری برای تامین مالی به منظور پرداخت تسهیلات جدید به متقاضیان اعلام نموده و بر لزوم توجه به اعتبارسنجی دقیق متقاضیان و رعایت بهداشت اعتباری به عنوان اهرم های در اختیار شعب در بخش وصول مطالبات و از همان بدو پرداخت تسهیلات تاکید نمود.

     زینلی افزود: ما باید بدنبال جذب منابع خرد ، ارزان قیمت و پایدار باشیم. هرکسی می بایست  به سهم خودش از هر ارباب رجوع حداکثر بهره وری را کسب نماید. وی افزود: ما منابع  کلان زیادی را در اختیار داریم که باید اینها را تبدیل و جایگزین به منابع خرد نماییم تا چنانچه شاهد خروج این منابع کلان بودیم با بحران کاهش منابع مواجه نشویم.

     سپس موسی رحیمی معاون اجرایی مدیریت شعب استان با اهمیت به مقوله کنترل و نظارت گفت: منظور از کنترل این است که انجام امور بانکی صحیح به همکاران آموزش داده شود و باید با انتقال موارد به همکاران با جدیت و سرعت به سمت اهداف بانک حرکت کرد.

    در ادامه مهدی جمالوندی معاون مالی و فن آوری مدیریت شعب استان با ارایه آماری از عملکرد حوزه بانکداری الکترونیک گفت: از ابتدای سال با بررسی دقیق عملکرد و پتانسیل شعب اهداف بانکداری الکترونیک به صورت واقع  بینانه  به  شعب اختصاص دادیم  و هر ماه نتایج تحلیلی عملکرد بانکداری الکترونیک را به صورت مکتوب به هر شعبه ارسال کردیم  و مشاوره های لازم  در خصوص بهبود وضعیت به شعب ارایه می شود. که در همین راستا با تلاش کلیه پرسنل مجموعه در ارزیابی عملکرد شهریور ماه 98 در بخش آیتم های بانکداری الکترونیک در بین مدیریت های کشور رتبه 1 کسب گردید.

    وی افزود: با عنایت به اینکه در حوزه بانکداری الکترونیک جا برای خلاقیت و رشد بیشتر همواره وجود  دارد در نظر داریم طرح آموزشی و رفع ایراد به صورت شعبه به شعبه اجرا نماییم.

 

 

آخرین بروزرسانی 1398/9/4