رمز پویا(otp)
دستگاه OTP
فرآیند فعالسازی رمز پویا
چگونه رمز پویا تولید کنیم
رمزنما اپلیکیشن تولید رمز پویا

لمس امنیت و آرامش

با اپلیکیشن

رمزنما

نمایش محتوای وبی نمایش محتوای وبی

دانلود اپلیکیشن رمزنما

ملاحظات امنیتی همراه بانک

 • تعدادی از بدافزارهای نفوذکننده به نرم افزارهای بانکی تلفن همراه قادر به برداشت های غیرمجاز می باشند بنابراین شما مشتریان گرامی برای جلوگیری از این تهدیدها و مقابله با آن ملاحظات امنیتی را رعایت فرمایید
 • عدم دريافت برنامه همراه بانك از منابع نا مطمئن و ارائه نشاني محل هاي مورد تائيد بانك به مشتريان
 • دريافت به روز رساني هاي برنامه همراه بانك در زمان تعيين شده
 • توجه به پيغام هاي خطاي احتمالي در زمان نصب و يا به روز رساني و اطلاع رساني به بانك در صورت مشاهده
 • نصب آنتي ويروس معتبر و به روز رساني شده بر روي تلفن همراه
 • عدم مجوز دسترسي بيش از نياز به نرم افزار ها و همچنين بررسي و غير فعال نمودن سرويس هاي پس زمينه

دریافت رایگان رمزنگار از سیب بانک

نصب رايگان برنامه، روش معمول نصب برنامه هاي خارج از اپ‌استور است. با توجه به امكان غيرفعالسازي توسط شركت اپل، تضميني جهت پايداري اپليكيشن هاي نصب شده در اين روش وجود ندارد.

(adhoc)نصب نسخه بصورت تك كاربري

بنا بر اظهار انتشاردهنده اپليكيشن، اين روش نصب از ثبات بيشتري برخوردار بوده و استفاده از آن تنها با تهيه اشتراك امكان پذير مي باشد

نکته:برای خرید اشتراک جدید یا تمدید اشتراک فعلی،پس از انتخاب نوع اشتراک و در زمان ثبت کد مقابل را وارد نمایید

نمایش محتوای وبی نمایش محتوای وبی

دستگاه (OTP)

رمز دوم پویا چیست؟

رمز پویا و یا همان رمز یکبار مصرف بنا به درخواست شما جهت ورود به اینترنت بانک یا همراه بانک صادر می شود , رمز پویا برای یکبار استفاده فقط از طریق پیامک روی تلفن همراه شما ارسال می گردد و به همین لحاظ از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار است بانك مركزی جمهوری اسلامی ايران با هدف صيانت از حقوق مشتريان بانكی و كاهش مخاطرات مرتبط با رمز كارت‌های بانكی (به خصوص رمز دوم كه در تراكنش‌های بدون نياز به فيزيك كارت به كار گرفته می‌شود)، ضوابط و الزامات اجرايی رمزهای پويا در تراكنش‌های مبتنی بر كارت را به تمامی بانك‌ها اعلام نموده است. با اجرايی شدن اين الزامات در بانك‌ها، مخاطرات مرتبط با رمزهای ايستای (ثابت) كارت‌های بانكی تا حد زيادی كاهش پيدا خواهد كرد. -نکته: با عنایت به این که پیامک رمز پویا به شماره همراه ثبت شده مشتریان در سیستم بانکی ارسال می گردد، در صورت تغییر آن باید از طریق یکی از شعب بانک مسکن اقدام نمایند.همچنین برای استعلام شماره ثبت شده در شعب بانک می توانید از طریق دستگاه های خودپرداز و شعب بانک مسکن اقدام نمایید.

مشخصات رمز پویا

 • طول رمز پوياي جايگزين رمز اول كارت، چهار رقم مي‌باشد
 • طول رمز پوياي جايگزين رمز دوم كارت، هشت رقم مي‌باشد
 • طول عمر رمزهاي پويا حداكثر 60 ثانيه بوده و پس از اين زمان، رمز توليد شده منقضي و غير قابل استفاده مي‌گردد. ضمناً طول عمر رمزهاي پويا ممكن است در آينده توسط بانك تغيير نمايد
 • رمزهاي پويا در طول عمر خود، صرفاً يك‌بار توسط بانك پذيرفته مي‌شوند
 • رمزهاي پويا در طول عمر خود صرفاً براي استفاده از خدمات مبتني بر «يك كارت مشخص از بين كارت‌هاي صادر شده توسط بانك» قابل استفاده مي‌باشند.
 • پس از حداكثر پنج تلاش ناموفق متوالي براي ورود رمز پويا در يك مدت‌ زمان معين، ارائه خدمت مرتبط به طور موقت مسدود مي‌گردد. در اين خصوص لازم است تا مشتري با مراجعه به نزديك‌ترين دستگاه خودپرداز، مجدداً فرآيند فعال‌سازي رمز پويا را انجام دهد

نحوه دریافت رمز دوم پویا (OTP)

دریافت از طریق اپ رمز نما ویژه مشتریان دارای تلفن همراه هوشمند

پس از طی مراحل فعال سازی رمز پویا از طریق دستگاه خود پرداز , می توان به کمک اپلیکیشن رمز نما بطور نامحدود رمز پویا تولید نمود

دریافت از طریق پیامک ویژه مشتریان دارای تلفن همراه غیر هوشمند

در صورت عدم دسترسی به اپلیکیشن رمز نما و همچنین عدم دسترسی به تلفن همراه هوشمند می توان رمز دوم پویا را از طریق پیامک دریافت نمود

دستگاه (OTP)

به منظور ارتقای سطح امنیت و اطمینان بخشی به مشتریان ، جهت بهره برداری از خدمات الكترونیكی بانك مسكن، دستگاه صدور رمز یكبار مصرف (دستگاه OTP) به مشتریان ارائه می گردد. از این دسـتگاه می توان جهت تولید رمز ورود و انجام عملیات بانكی در سامانه اینترنت بانك بهره گرفت. با استفاده از دستگاه OTP انجام عملیات بانكی با سقف مبلغ بالاتر امكان‌پذیر می‌باشد.

مراحل فعالسازی دستگاه OTP
 • مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن 1
 • درخواست دستگاه و اتصال آن به نام کاربری، کارت یا حساب مورد نظر در اینترنت بانک 2
 • مراجعه به سایت بانکداری اینترنتی بانک مسکن 3
 • انتخاب گزینه "رمز یکبار مصرف" در صفحه ورود 4
 • تست دریافت رمز یکبار مصرف 5
نحوه استفاده از دستگاه OTP
 • 1 با فشار دادن کلید دستگاه توکن را روشن کنید
 • 2 پس از مشاهده نمودن عبارت رمز پیش فرض را از روی برگه رمز ارائه شده وارد نمائید PIN ----
 • 3 دستگاه عبارتAPPLIرا نشان می دهد
 • 4 کلید 1 را فشار دهید ، رمز یکبار مصرف بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود
 • 5 رمز عبور تولید شده توسط دستگاه را در قسمت "کلمه عبور" در صفحه ورود اینترنت بانک وارد نمایید

نمایش محتوای وبی نمایش محتوای وبی

ویدیوی آموزشی

نمایش محتوای وبی نمایش محتوای وبی

نمایش محتوای وبی نمایش محتوای وبی

پرسش های متداول

در همراه بانک هنگام ثبت اطلاعات جهت دریافت توکن، دسترسی به اینترنت الزامی بوده اما پس از دریافت توکن نیازی به اتصال به اینترنت وجود نداشته و قابلیت دریافت رمز به صورت آفلاین وجود خواهد داشت. در صورت عدم دسترسی به اینترنت یا قطعی آن هنگام فعالسازی، می توان با مراجعه به خودپرداز بانک مسکن، فعالسازی از طریق پیامک انتخاب شده و از روش پیامکی برای دریافت رمز استفاده گردد.

این امکان، با استفاده از فعالسازی از طریق پیامک در خودپرداز بانک مسکن و طبق دستورالعمل تدوین شده و موجود در پرتال بانک قابل استفاده است. همچنین از دیماه سال جاری و با راه اندازی سامانه ی هریم بانک مرکزی امکان دریافت رمز دوم پویا پس از تایید شماره موبایل در درگاه های پرداخت اینترنتی فراهم خواهد شد.

رمز پویا تا 120 ثانیه اعتبار خواهد داشت. با توجه به امکان وجود اختلال در زیرساخت خارج از بانک و هرگونه اختلال اپراتورها در ارسال پیامک، توصیه می گردد که فعال سازی و اخذ رمز دوم پویا از طریق اپلیکیشن انجام گیرد. در صورت عدم دریافت رمز دوم پویا در مهلت مقرر، الزام است دوباره درخواست رمز با تغییر محل مشتری که آنتن دهی بهتری وجود داشته باشد تکرار گردد. لیکن به دلیل ماهیت آفلاین اپلیکیشن رمزنما و امنیت بالای نرم افزار فوق در صورت دسترسی به گوشی هوشمند، اکیداً توصیه می گردد از اپلیکیشن مذکور به جای روش پیامکی استفاده گردد.

به دلیل اهمیت بالای حفظ کلیدهای محرمانه مشتری و لزوم تامین امنیت رمزنما و جلوگیری از افشای اطلاعات محرمانه و با توجه به بخشنامه بانک مرکزی مورخ98/07/11 ،امکان استفاده از رمزنما در گوشی با نسخه نامعتبر اندروید یا iOS وجود نداشته و الزم است نسخه ی معتبری از سیستم عامل مورد نظر نصب گردد.

با توجه به دستورالعمل ابلاغ شده شماره 234753/98 مورخ 11/07/98 از سوی بانک مرکزی، فعالسازی رمز دوم پویا صرفا از طریق ثبت شماره تلفن همراه منسوب به شخص قابل انجام میباشد، لذا دارا بودن تلفن همراه جهت استفاده از رمز پویا الزامی میباشد.

مشکلات بیان شده به علت تحریم اپلیکیشن های ایرانی بخصوص نرم افزارهای بانکی از سوی شرکت آمریکایی اپل می باشد. سایت های سیبچه و iApps با ضمانت ارائه نسخه پایدار این اپلیکیشن ها اقدام به دریافت وجه مینماید. در این راستا، با توجه به اهمیت کارکرد مداوم اپلیکیشن های بانکی ماند رمزنما، نیاز به برخورداری از این ضمانت وجود خواهد داشت. الزم به توضیح است، دانلود تمامی اپلیکیشن ها از بازارچه های اینترنتی فوق الذکر، تحت قوانین و مقررات شرکت های مربوطه میب اشد و بانک از حق اشتراک های این سایت ها منتفع نمی گردد.

با توجه به محدودیت های ارسال پیامک جهت فعال سازی به مشتریان خارج از کشور و لزوم تایید شماره همراه مشتری ،فعال سازی با حضور مشتری یا نمایندهی قانونی وی و با استفاده از درگاه های معرفی شده ی بانک صادرکننده میسر میباشد. لذا در حال حاضر، در صورت انتخاب وکیل حاضر در داخل ایران، دریافت توکن فعال سازی رمز پویا قابل انجام بوده و با نصب نرم افزار رمزنما توسط مشتری و اخذ توکن از وکیل مذکور امکان استفاده از این خدمات فراهم می باشد. لیکن راه حل های جایگزین همچون فعال سازی خدمات رمز پویا از طریق اینترنت بانک در حال بررسی می باشد که به محض تایید اطلاع رسانی مناسب در این خصوص صورت می پذیرد.

با توجه به سرویس پیاده سازی شده، این دسته از مشتریان میتوانند از سرویس پیامکی دریافت رمز یکبار مصرف استفاده نمایند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به بانک مسکن می باشد.