نمایش اخبار نمایش اخبار

مراسم اختتاميه جزءخواني قرآن کريم در ستاد مرکزي بانک مسکن برگزار شد

دکتر بت شکن: انس با مفاهيم قرآني باعث تلطيف فضاي زندگي ميشود

مراسم اختتاميه دوره جزءخواني قرآن کريم ستاد مرکزي بانک و مديريت هاي سه گانه تهران با حضور مديرعامل، اعضاي هيأت مديره، مديران امور، روساي ادارات و جمعي از کارکنان بانک برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، در اين مراسم دکتر محمدهاشم بتشکن مديرعامل بانک با ابراز خرسندي از حضور در محفل قرآني اختتاميه جزءخواني قرآن، از زحمات مسوولان اداره کل روابط عمومي، بهپاس برگزاري سلسله برنامههاي جزءخواني قرآن تقدير کرد.

وي با اشاره به اهميت انس با خداوند و جاري شدن مفاهيم قرآني در زندگي، آن را باعث تلطيف فضاي زندگي هر مسلماني عنوان کرد.

دکتر بتشکن با برشماري شاخصههاي ماه رمضان گفت: محيط دوستانه، بخشش دوطرفه، صداقت، دعاي خير و پرهيز از دروغ براي همگان از ويژگيهاي اين ماه مبارک است.

مديرعامل بانک با مروري بر مناسبتهاي خاص ماه مبارک رمضان ادامه داد: نيمه اين ماه با ميلاد امام حسن مجتبي (ع)، نوزدهم و بيستويکم رمضان با شهادت مولاي متقيان و 19، 21 و 23 ماه با ليالي قدر مقارن است.

وي با بيان اينکه بهتر است در اين ماه، ادعيه مختلف مانند دعاي افتتاح، جوشن کبير و زيارت صاحبالامر را بخوانيم عنوان کرد: از افرادي که در جلسات جزءخواني حضور يافته بودند، آگاهي يافتم که در اين جلسات به غير از جزءخواني و ترتيل، به تشريح نکات کاربردي مفاهيم قرآني در زندگي روزمره نيز پرداخته شده است که اين حرکت قطعاً بايد ادامه پيدا کند به دليل اينکه ما به عنوان يک مسلمان بايد آموزههاي ديني را در عمل اجرا کنيم.

در ادامه، حجتالاسلام دکتر علي غضنفري استاد حوزه و دانشگاه سخنراني خود را در باب لوازم تفسير آيات شريفه قرآن با نگاهي به مباني هرمنوتيکي ايراد کرد.

وي با تأکيد بر لزوم توجه به شأن نزول و تأويل آيات قرآن گفت: بسياري از واژگان عربي که در قرآن بهکار رفته در زبان فارسي نيز  وجود دارد، اما معناي عربي آن با معناي فارسي متفاوت است و بسياري از افراد، معناي تحتاللفظي فارسي آن را به واژه عربي، بار ميکنند.اين استاد حوزه و دانشگاه در گام بعدي با بيان اينکه قرائتهاي صدر اسلام و گويشهاي طوايف مختلف عرب، متفاوت بود، تصريح کرد: اين شيوههاي مختلف، بر کتابت قرآن و تفسير آن تأثير گذاشته و به زمانه ما منتقل شده است.

 غضنفري با اشاره به اينکه در تفسير بايد، اصول مسلم را مستثني از آيات در نظر گرفت، اضافه کرد: در تفسير بايد ظاهر آيه را بر مبناي اصول مسلم شرع، بسنجيم و به ظاهر آيه، اکتفا نکنيم.

بر اساس اين گزارش، در بخش اول اين برنامه، دکتر محمدحسين سعيديان، قاري برجسته جهان اسلام با قرائت آياتي از کلاما... مجيد، آغازگر مراسم بود. پس از قرائت قرآن، نماهنگي گزارشي از سوي اداره کل روابط عمومي پخش شد.

 اين نماهنگ مروري بر برنامههاي اين اداره کل در ايام ماه مبارک رمضان در سه ساختمان ستادي بانک و سه مديريت منطقهاي تهران داشت. در اين نماهنگ کوتاه، عليرضا آذري معاون اداره کل روابط عمومي درخصوص برگزاري برنامه جزءخواني در روزهاي ماه مبارک رمضان و حبيبا... ابوالفضلي فرمانده حوزه مقاومت بسيج بانک در خصوص محسنات برگزاري برنامههاي قرآني در ايام ماه مبارک رمضان سخناني ايراد کرده و استاد حاج عباس سليمي و استاد دکتر سيدمحسن موسوي دوتن از سخنرانان برنامه جزءخواني قرآن کريم بر اهميت چنين برنامههايي در تجلي روح قرآني در رفتار کارکنان تأکيد کردند.

در پايان نيز برخي از كاركنان با اشاره به برگزاري اين برنامه در همه ايام ماه مبارک رمضان، از انس خود با اين ماه و کتاب آسماني گفتند. سپس مناجات وداع ماه رمضان توسط احمد زينالعابدين، مداح اهل بيت عليهم السلام قرائت شد.

آخرین بروزرسانی 1396/4/14