نمایش اخبار نمایش اخبار

با هدف کاهش مطالبات غیرجاری بانک مسکن صورت خواهد گرفت

تسهیل پرداخت بدهی بانکی در طرح «مهر اندیش»

بنا بر اعلام آزادیان رییس اداره کل پیگیری وصول مطالبات با توجه به شرایط کنونی اقتصادی افراد و فعالان اقتصادی و همچنین به منظور تسریع تعیین تکلیف مطالبات غیرجاری، طرح مهراندیش با هدف تشویق به بازپرداخت مطالبات غیرجاری در بانک مسکن اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با توجه به شرایط اقتصادی اقشار جامعه و توجه بانک مسکن به ساماندهی و کاهش مطالبات غیرجاری، این بانک طرح ویژه کاهش مطالبات غیرجاری با عنوان طرح مهر اندیش را در راستای ایجاد مشوق های لازم برای مشتریان دارای اقساط غیرجاری اجرایی می کند. این طرح تا 20 اسفند ماه سال جاری ادامه خواهد داشت. طرح مهر اندیش در7 بخش طراحی شده است. در این گزارش، به دو مورد از ضوابط و شرایط طرح مهر اندیش اشاره شده است. هیبنا در گزارش های آینده جزییات بیشتری از طرح مهر اندیش منتشر خواهد کرد و سایر ابعاد این طرح را تشریح می کند.

بخشودگی خالص جرایم به نسبت واریزی نقدی

در نخستین بخش به این موضوع اشاره شده که مشتریان در صورت واریز نقدی هر میزان از مطالبات غیر جاری تسهیلات پرداختی اعم از مبادله‌ای، مشارکتی، وام قرض‌الحسنه و ... و همچنین مطالبات مربوط به ضمانت‌نامه‌‌های ضبط شده 6 درصد خالص جرایم محاسبه شده به نسبت واریزی بدهکاران مورد بخشودگی قرار می‌‌گیرند.

در این بخشنامه توضیحات تکمیلی این بند نیز ارایه شده است. بر این اساس، بانک مسکن به منظور رعایت ملاحظات کرونایی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، اسناد بخشودگی جرایم مربوط به واریز اقساط عقود مبادله‌ای موجود در سیستم تسهیلات متمرکز (خوددریافت) را به صورت سیستمی صادر خواهد کرد و مشتریان می توانند اقساط معوق خود را از کلیه درگاههای غیرحضوری همانند اینترنت بانک ، همراه بانک و ..... واریز و از بخشودگی جرایم بهره مند گردند و نیاز به حضور مشتریان در شعبه نمی باشد.

تعیین تکلیف مطالبات مشارکت مدنی با تقسیط حداکثر 300 میلیون ریال از محل وجه التزام
مورد دیگری که در این طرح مورد تاکید قرار گرفته « تعیین تکلیف مطالبات مشارکت مدنی با تقسیط حداکثر 300 میلیون ریال از محل وجه‌التزام» است. این سیاست به منظور مساعدت با ذی‌نفعان واحدهای باقی‌مانده مورد مشارکت و تسریع در وصول مطالبات بانک، تقسیط مطالبات با اخذ تضامین معتبر و احراز توانایی مالی متعهدین در بازپرداخت بموقع اقساط، ضمن وصول نقدی بخشی از مطالبات بانک در سه بخش صورت می گیرد.

نخست این که اصل و سود تا تاریخ سررسید محاسبه و وفق سیاست‌های اعتباری سال جاری بر روی واحدهای احداثی با نرخ جاری بانک تقسیط می شود. موضوع دوم این است که وجه‌التزام مربوط به قدرالسهم هر واحد با توجه به صورت وضعیت قرارداد و با ملحوظ نظر قرار دادن حدود اختیارات تعیین شده برای شعب ، مدیریت های شعب و کمیته عالی وصول مطالبات بدون نرخ سود، به مدت حداکثر 36 ماه تقسیط می شود .توضیح اینکه به ازای هر نفر ذی‌نفع اعم از شریک قرارداد مشارکت، مالک یا خریداران واحدهای مشارکت صرفاً تقسیط یک قرارداد بدون نرخ سود از محل وجه‌التزام (و صرفاً برای یک واحد) با استفاده از این ظرفیت، امکان‌پذیر خواهد بود.

همچنین در بخش سوم، مابه‌التفاوت وجه‌التزام و قدرالسهم اصل و سود واحدهای باقی‌مانده تا سقف‌های قابل تقسیط به صورت نقدی وصول می شود

آخرین بروزرسانی 1399/10/8