نمایش اخبار نمایش اخبار

مرکز توسعه کارافرینی در بانک توسعه ای بخش مسکن راه اندازی می شود

فراخوان بانک مسکن برای صاحبان ایده

بانك مسكن در انجام يك ماموريت شاخص در بانك هاي توسعه اي، “مركز توسعه كارآفريني” براي حمايت موثر از مراحل صفر تا صد راه اندازي كسب و كارهاي نوين در بخش مسكن و حوزه هاي مرتبط، تاسيس خواهدشد.
به گزارش روابط عمومي بانك مسكن، مركز توسعه كارآفريني راه اندازي شده در بانك مسكن، امكان تكامل ايده هاي مرتبط با “ارايه خدمات بديع در حوزه هاي ساخت و ساز، تجهيزات صنعتي و هوشمند ساختماني، خدمات نوين معاملات مسكن، ابزارهاي تامين مالي و همچنين خدمات پولي_بانكي” و تبديل آنها به محصول تجاري را فراهم مي كند.
محمدهاشم بت شكن مدير عامل بانك مسكن، هدف كليدي از راه اندازي اين مركز را “جذب صاحبان ايده و انواع پشتيباني از آنها براي تبديل ايده ها به محصول تجاري قابل عرضه به بازار مصرف” عنوان كرد كه به تبع آن، تحقق اين هدف باعث  “تولد مشتريان وفادار براي تنها بانك توسعه اي بخش مسكن” خواهد شد و عوايد ثانويه اين فرآيند، مي تواند منابع لازم براي تسهيلات دهي به بخش مسكن را تقويت كند.
بت شكن با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري درباره لزوم اهميت بخشي به رابطه صنعت و دانشگاه، تصريح كرد: “مراكز رشد” در دانشگاه ها به عنوان مهد پيوند صنعت و دانشگاه، محل پرورش و تكامل ايده هاي كارآفريني محسوب مي شود. در اين ميان، بانك مسكن در راستاي تحقق “اقتصاد مقاومتي؛ توليد_اشتغال” در سال ٩٦،  به تاسيس نمونه كاملي از مركز رشد با عنوان مركز توسعه كارآفريني اقدام كرده است.
بانك مسكن با ايجاد اين مركز، ضمن آمادگي كامل براي پذيرش همه ايده هاي موجود در حوزه هاي كارآفريني مرتبط با بخش مسكن و بازار پول و حمايت جدي_عملياتي از آنها، در نظر دارد فكرهاي خلاق را خيلي سريع و در عرض كمتر از ٨ ماه، به محصولات تجاري و متولد شدن شركت¬های ارايه كننده خدمات مرتبط، تبديل كند.
اين فرآيند باعث مي شود بانك مسكن بتواند “مشتريان آينده” خود را متولد كند و نوعي بازي برد_برد بين كارآفرينان حمايت شده و بانك رقم بخورد. 
بت شكن نحوه كار و سرويس دهي در مركز توسعه كارآفريني بانك مسكن را به شکل زنجیره ای مرکب از سه حلقه تشریح کرد که مجموعه ای از خدمات و سرویس ها در قالب «انکوباتور»، «استارت¬آپ» و «شتاب دهنده» می شود.
مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن، در اولین مواجهه با یک ایده که مالک آن ایده، به بانک معرفی می کند، خدمات «انکوباتور» برای رشد اولیه ایده را به مالک ارایه می کند. این خدمات شامل تجهیزات اولیه ای همچون دفتر کار و لوازم اداری موجود در آن، اینترنت پرسرعت و تجهیزات رایانه و کتابخانه است تا امکان تبدیل ایده به محصول اولیه فراهم شود.
بانک مسکن برای این منظور، یک ساختمان با  زیربنای 1000 مترمربع در محدوده مرکزی شهر تهران و نزدیک به تعدادی از دانشگاه های سراسری معتبر کشور، تدارک دیده است.
در کنار حلقه اول خدمات¬دهی این مرکز –حلقه مربوط به خدمات انکوباتوری-، پروسه تکامل ایده¬های نوین مرتبط به بخش مسکن و پولی، از طریق حلقه دوم یعنی خدمات «استارت آپ»، توسط مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن، راهبری می شود.
به بیان دیگر، بعد از آنکه محصول اولیه ایده از حلقه «انکوباتور» عبور کرد، برای تبدیل شدن به محصول تجاری قابل عرضه در بازار، وارد حلقه خدمات «استارت آپ» می¬شود. خدمات «استارت آپ» شامل مجموعه ای از کارها و خدماتی است که از ارایه «مشاوره حقوقی برای ثبت شرکت و ثبت اختراع و ثبت برند تجاری» شروع شده و در نهایت به تدوین اساسنامه و ثبت شرکت ختم می شود.
حلقه سوم از زنجیره خدمات مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن به «شتاب¬دهنده» مربوط است. در قالب این حلقه، هدف آن است که بدون فوت وقت، تکلیف «موفقیت» یا «شکست» فرآیند تبدیل ایده به محصول تجاری، روشن شود و امکان فروش محصول، مورد آزمون و بررسی نهایی قرار بگیرد.
حلقه «شتاب دهنده» شامل خدماتی همچون آموزش مدیریتی به صاحبان ایده است که اغلب، متخصصین فنی و دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده یا در حال تحصیل هستند که باید با فنون مدیریت، بازاریابی و سایر مولفه های مورد نیاز برای ورود به محیط کسب و کار، آشنا شوند. در قالب این حلقه از خدمات مرکز، مسایل و موضوعات مدیریتی، بازاریابی، نحوه تهیه طرح های توجیهی و اقتصادی، نحوه امضا قراردادهای تجاری، چگونگی تاسیس شرکت و مباحث بیمه، تامین اجتماعی، مالیات و مشاوره های مرتبط با آن، به صاحبان ایده و دارای محصول اولیه، ارایه می شود.
مدیر عامل بانک مسکن در ادامه، تصریح کرد: در صورتی که ایده اولیه، بعد از عبور از زنجیره خدمات مرکز توسعه کارآفرینی، قابلیت محصول شدن برای عرضه به بازار را پیدا کند، متناسب با نوع محصول که می¬تواند برای «بخش مسکن و ساختمان»، «حوزه بانکداری» یا «خدمات نوین تامین مالی»، قابل مصرف و استفاده باشد، بلافاصله آن محصول توسط «شرکت سرمایه گذاری مسکن» یا «گروه مالی بانک مسکن» و یا «سایر زیرمجموعه¬های بانک مسکن»، مورد حمایت قرار می گیرد.
مدیر عامل بانک مسکن درباره نحوه حمایت از محصول نهایی شرکت¬هایی که از ماحصل تبدیل ایده در مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن، بوجود می¬آید، گفت: برای این منظور، برنامه تاسیس و راه¬اندازی صندوق¬های سرمایه¬گذاری جسورانه پیش بینی شده است. این صندوق¬ها با خرید سهام شرکت¬های تازه تاسیس، از آنها حمایت به عمل می آورند.
این مرکز در بانک مسکن با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تاسیس خواهدشد.همچنین دبیرخانه موقت این مرکز در شرکت فناوری اطلاعات ناواکو وابسته به بانک مسکن، پاسخگوی صاحبان ایده و افراد نوآور می باشد.    
آخرین بروزرسانی 1396/2/11