اماکن تاریخی و دیدنی استان اماکن تاریخی و دیدنی استان

حمام چهار فصل اراک  
حمام چهار فصل اراک که در مرکز شهر واقع شده است در دوره قاجاریه و توسط حاج  محمد ابراهیم خوانساری بنا گردیده و مساحت آن بالغ بر 1600 متر می باشد   در فضای داخلی آن از  نقوش زیبایی  بصورت کاشیکاری (مربوط به دوره قاجاریه(   
.به چشم می خورد.
 

 
 
 

 

 بازار اراک

یکی از بناهای نخستین شهر اراک است. بنای اولیه این بازار را حاکم وقت اراک (سپهدار اعظم) که نام مسجد و مدرسه‌ای در بازار نیز به نام وی می‌باشد در اوایل قرن ۱۳ گذاشت. با این همه بنای مجموعه بزرگ بازار اراک شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب انبارها، گذرها و کاراوانسراها در زمان فتحعلی شاه قاجار و توسط یوسف خان گرجی در سال ۱۲۲۸ هجری قمری در بافت مرکزی سلطان آباد (نام قدیم اراک) بنیان گذاشته شد.

همچنین اماکنی چون حمام و آب انبار و مسجد و مدرسه سپهدار که الان به نام حوزه علمیه امام خمینی تغییر نام داده است وجود دارد. مدرسه سپهدار دارای مسجد و آب انبار و یک صحن بزرگ و همچنین یک حوض سنگی است و حیاط مدرسه از پشت بام بازار کاملا در دید است. همچنین یکی دیگر از مکان‌های موجود در بازار اراک موزه صنایع دستی استان مرکزی است که در یکی از گذرها و در خانه‌ای قدیمی و تاریخی به نام خانه حسن پور قرار گرفته است.

 

غار چال نخجیر

تا ششصد متری اول غار مسیر مشترک و در امتداد جنوب به شمال می باشد و بعد از آن دارای دو انشعاب می شود یکی از انشعابات به طرف شمال شرق و دیگری
 
به شمال غرب امتداد می یابد طول کل هر کدام از شعب حدود یکهزار و سیصد متر است. از امتیازات غار مزبور افقی بودن کل مسیر است. 
تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای مشکل در بعضی از نقاط و چکنده و چکیده های بلورین و بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد از خصوصیات آن است. حدود 95% از بدنه غار پوشیده از چکنده و چکیده است و فقط 5% باقیمانده سنگی میباشد که این خود بر زیبایی غار می افزاید. غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده که کوچکترین آن به متر 3*5*20 و بزرگترین آن به متر 30*40*120 وسعت دارد. زیباترین تالار آن، تالار چهلستون نام دارد که با انواع چکیده و چکنده های مختلف و رنگهای خیره کننده پوشیده شده است. از دیگر تالارهای این غار می توان تالار سفره عروس, دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زیباییها را نام برد. شما میتوانید عکسهای زیبای این غار را از روی کروکی غارچال نخجیر مشاهده نمایید.
                  
 

ستونهای سنگی خورهه محلات   

تنها آثار به جا مانده از قصر یا پرستشگاه خورهه نزدیک محلات , دو ستون باریک سنگی با ارتفاع حدود ۶ متر با سر ستون های یونانی و سکوی سنگی مربوط به دوره سلوکی – اشکانی می باشد .در بنای خورهه که دارای طرح یونانی است , ستون ها از حد تناسب کلاسیک میان ارتفاع و قطر تجاوز می کنند و این دلیل نفوذ سبک معماری ایرانی است ,که در تخت جمشید هم دیده می شود .درکاوشهای باستان شناسان در منطقه تعداد زیادی سفال و خمره پیدا شده است کشف سفال های کلینگی(جرینگی) که ظرافت خاصی دارند، اثبات می کند که این خانه یک عمارت اربابی بوده است و بدین ترتیب احتمال معبد بودن بنای خورهه را رد می کند.

 
 
 
 
 
 

امامزاده محمد عابد (ع) - مشهد میقان

شاهزاده محمد عابد(ع) که امامزاده اى جلیل القدر مى باشد از فرزندان امام موسى  کاظم (ع) و برادر امام رضا(ع) مى باشد و یکی از بناهاى مذهبی و مهم منطقه است این  بقعه در 12 کیلومتری شمال شهر اراک و در مجاورت روستاى مشهد میقان واقع شده است. و  از بناهاى دوره صفویه است

 

 

 .

 
 
سرچشمه محلات 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
قلعه مامونیه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سرابهای شازند
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کویر میقان  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بیت تاریخی امام در خمین