تازه های اخبار تازه های اخبار

جلسه هم اندیشی مسئولین ارشد استان مرکزی مرتبط با بخش مسکن و ساختمان در خصوص خروج مسکن از رکود

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی در جلسه هم اندیشی مدیران ارشد استان در بخش صنعت ساختمان و مسکن ، سیاست های انبساطی در بانک را موثر در خروج مسکن از رکود دانست.

در جلسه هم اندیشی مسئولین ارشد استان مرکزی و صاحبنظران صنعت مسکن و ساختمان در استان ،که به میزبانی بانک مسکن برگزار شد ، هر یک از مسئولین ، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پیرامون راه کارهای خروج منابع از رکود و ایجاد رونق پایدار اقتصادی در بازار مسکن و متعاقبا" فراهم آمدن زمینه اشتغال و تولید به مذاکره پرداختند
مدیریت شعب بانک مسکن استان مرکزی : "محصولات جدید بانک مسکن زمینه ساز خروج بخش مسکن از رکود خواهد بود".
بانک مسکن با تدوین سیاست های اعتباری انبساطی در سال جاری ، گام موثری در اجرای برنامه های دولت در امر خروج بخش مسکن از رکود و ایجاد رونق ماندگار اقتصادی برداشته است. به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب بانک مسکن استان مرکزی مجید امیری مدیر شعب استان با بیان این مطلب در جریان جلسه هم اندیشی مسئولین ارشد استان و فعالان بخش ساختمان و مسکن استان مرکزی که به منظور اجرائی نمودن اهداف دولت تدبیر و امید در خروج مسکن از رکود و به میزبانی بانک مسکن استان تشکیل شده بود ، اظهار داشت:" با عنایت به نامگذاری سال 95 و منویات مقام معظم رهبری در خصوص پیاده سازی اقتصاد مقاومتی ، برنامه های بانک مسکن مشتمل بر 4 بخش و بدین ترتیب ارائه گردیده اند؛ شناسائی و تمرکز بر فعالیت ها در زنجیره های اقتصادی مزیت دار – انتقال فناوری و تکنولوژی در معاملات خارجی – بهره وری و صرفه جوئی و بالاخره تکیه بر صنایع کوچک و متوسط .
وی افزود بخش مسکن و ساختمان به عنوان موتور محرکه اقتصاد در خروج از رکود ؛ مصداق عینی بند اول فرمایشات مقام معظم رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی به شمار می آید و قطعا" از بانک مسکن به عنوان پیشران و محرک توسعه بخش مسکن وساختمان در کشور انتظار می رود با تدوین برنامه ها و سیاست های راهبردی ، به این هدف مهم دست یابد. امیری تدوین سیاست های اعتباری انبساطی در سال جاری از سوی بانک مسکن را مبتنی بر رویکرد اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل در راستای حمایت از اولویت های دولت برشمرده ، گفت : خوشبختانه بازار مسکن به طرح های پیشنهادی بانک پاسخی مثبت داده لیکن روند اجرای کار تا برداشته شدن کامل رکود از بازار مسکن به کندی پیش می رود و جا دارد با حمایت جدی مسئولین سازمان های مرتبط در استان ، شتاب بیشتری در این امر صورت پذیرد. چرا که با خروج مسکن از رکود شرایط اشتغال ، تولید و رونق اقتصادی فراهم خواهد شد.
امیری در ادامه گزارش مبسوطی از عملکرد سال گذشته مدیریت شعب بانک مسکن استان مرکزی در بخش تجهیز و تخصیص منابع و وصول مطالبات بانک و مقایسه آن با عملکرد مشابه سایر بانک های استان و نیز شرحی از آخرین خدمات و دستورالعمل های بانک مسکن را در غالب پاورپوینت ارائه نمود. وی همچنین با تبیین تسهیلاتی که اخیرا" در غالب متمم سیاست های اعتباری سال جاری به شعب این بانک ابلاغ گردیده است، محصولات جدید بانک را زمینه ساز خروج بخش مسکن از رکود دانسته گفت: - افتتاح حساب امانی مسکن؛ منجر به ایجاد اعتماد بین سازندگان و خریداران واحدهای مسکونی و تسهیل در روند انجام معاملات پیش خرید مسکن خواهد شد . - در طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن؛ بانک، ضامن تادیه وجوه اقساط ناشی از فروش ملک به صورت اقساطی از سوی خریداران مجتمع های مسکونی و واریز حداکثر 50 درصد از قیمت واحد تا سقف 1500 میلیون ریال در اقساط 50 ماهه به حساب فروشندگان خواهد بود. - شرایط بهینه حساب صندوق پس انداز مسکن یکم ؛ تسهیلاتی مناسب با نرخ سود 11 درصد و در اقساط 12 ساله را تا سقف 600 میلیون ریال به صورت انفرادی و سقف 1200 میلیون ریال به زوجین در شهرهای بالای دویست هزار نفر اعطا می نماید - متقاضیان خرید و ساخت مسکن همچنین می توانند با دریافت تسهیلات بدون سپرده از محل خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، تا سقف 500 میلیون ریال به صورت انفرادی و نیز سقف 800 میلیون ریال جهت زوجین جوان در شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت در اقساط بلند مدت بهره مند شوند. - امسال همچنین جهت متقاضیان دریافت تسهیلات از محل حساب صندوق پس انداز مسکن جوانان ، افتتاحی سال های 79 تا 81 ، تا صد درصد مازاد بر تسهیلات متعلقه به ایشان تسهیلات خرید مسکن پرداخت خواهد شد. - بانک جهت تشویق انبوه سازان ؛ به ازای ساخت هر واحد مسکونی با بکارگیری فناوری نوین تا 1300 میلیون ریال و برای ساخت واحدهای صنعتی ساز تا 1100 میلیون ریال و سنتی ساز تا 900 میلیون ریال تسهیلات، اعطا می کند. - همچنین در سال جاری شرایط مساعدی در اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت ساخت بافت فرسوده شهری فراهم گردیده است.
مدیر شعب بانک مسکن استان افزود: با این همه، بانک مسکن امیدوار است همچنان که در ماموریت و رسالت تخصصی خود از سال های گذشته تا کنون مجری سیاست های کلان دولت محترم در امر مسکن و ساختمان و حامی و مورد اعتماد اقشار مختلف مردم در تامین منابع مالی مسکن ایشان بوده و می باشد، به زودی با تبدیل شدن به بانکی توسعه ای ، ابزارهای بهینه و بیشتری را در بازار مسکن و ساختمان در اختیار گرفته و با عزم جدی مدیران و کارکنان مجرب و متخصص خود، در کنار حمایت های مسئولین ذیربط و سازمان ها، شرکت ها و مشاغل مرتبط با بخش مسکن، در جهت خروج مسکن از رکود و ایجاد رونق اقتصادی منشاء اثر گردد.
مهندس فیلی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ضمن تقدیر از بانک مسکن در تلاش در جهت رونق بخشیدن به بخش مسکن و تدوین سیاست های اعتباری وانبساطی در تحقق این امر، اظهار داشت:" امیدواریم در سال جاری با اقدامات موثر بانک در جهت تسهیل در روند اعطای تسهیلات به متقاضیان و به ویژه به انبوه سازان ، زمینه اعتماد سازی مردم در ورود به بخش مسکن و ساختمان به عنوان پیشران توسعه اقتصادی فراهم شود و در ادامه بانک مسکن با ایفای نقش توسعه ای خود علاوه برتامین مالی بخش مسکن ، با جدیت در طرح های توسعه ای کشور نیز مساعدت نماید". وی گفت: "هم اکنون در استان مرکزی حمایت مالی بانک مسکن در طرح های توسعه ای همچون: توسعه شهر جدید امیرکبیر ،عملیات اجرائی بلوار 55 متری شهر اراک ، انتقال موقعیت مکانی صنایع بزرگ به حاشیه شهر، ساخت شهرک پردیس خودرو، احیای بافت فرسوده شهری و تسهیلات دهی در امر ساخت سکونت گاه های غیر رسمی در شهرهای استان مورد انتظار است.
معاون امور عمرانی استانداری مرکزی از دبیر شورای مسکن استان خواست تا در جلسات آتی شورا و نیز جلسات ستاد بحران استان ؛ضمن دعوت از مسئولین بانک مسکن ، از سیاست های این بانک در مصوبات جلسات مربوطه بهره مند شوند. وی اظهار امیدواری کرد :با همت همه مسئولین ذیربط، دستگاه های عضو شورای مسکن استان، شهرداری ها و اعضای محترم شورای اسلامی شهرستان های استان و نیز حمایت مالی بانک مسکن ؛در سال 95 ،شاهد خروج بخش ساختمان و مسکن از رکود و فراهم آمدن اقتصادی پویا و پایدار توام با اشتغال و کارآفرینی باشیم.
نصراله نژاد مدیر کل راه و شهر سازی و دبیر شورای مسکن استان اظهار داشت: " خوشبختانه طرح های جدید بانک مسکن همسو و مطابق با سیاست های وزارت راه وشهر سازی در جهت افزایش توان خرید مسکن خانوارهاست و این بانک به ویژه در ماه های اخیر هم در افزایش چشمگیر میزان تسهیلات و هم در کاهش نرخ سود تسهیلات، کمک شایانی به افراد متقاضی به ویژه دو دهک پائین جامعه نموده است. نصراله نژاد تصریح کرد : طی سال های گذشته و امسال بخش اعظمی از منابع دولتی صرف احداث و یا تکمیل واحدهای مسکن مهر در استان گردیده و با پیگیری های صورت گرفته مشکل عمده مسکن مهر خصوصا" در شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت، مرتفع گردیده و تلاش شورای مسکن استان بر این است که حداکثر تا یکسال آینده با تکمیل ، بهره برداری و واگذاری واحدهای مسکن مهر ، منابع دولتی را به سمت و سوی حمایت از دهک های پائین جامعه و رفع مشکل مسکن ایشان حداکثر تا سال 1405 هدایت نماید و این محقق نمی شود مگر با همدلی و هم افزائی کلیه نهادها و سازمان های فعال در عرصه ساختمان و مسکن.
دبیر شورای مسکن استان در ادامه ضمن استقبال از طرح افتتاح حساب امانی و نیز طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن از سوی بانک مسکن در جهت تسهیل در روند پیش فروش واحدهای مجتمع های مسکونی و جلب اعتماد خریداران و فروشندگان ، گفت : بحث پیش فروش مسکن هم اکنون در سازمان راه و شهرسازی قانونمند گردیده و بر این اساس چنانچه هر سازنده ای بدون تنظیم قرارداد و افتتاح حساب امانی ، خود، راسا" اقدام به پیش فروش واحدهای مجتمع مسکونی نماید مرتکب جرم گردیده و مسئول خواهد بود.
نصراله نژاد در پایان، آمادگی راه و شهرسازی استان را در همکاری با بانک مسکن در خصوص تبلیغات گسترده از طریق استندها و بیلبوردهای درون شهری و جاده ای اعلام نمود وابراز امیدواری کرد با حمایت همه سازمان های دست اندر کار ، به رونق بخش مسکن توجه و کمک شایانی شود.
در ادامه هر یک از صاحبنظران حاضر در جلسه ، در خصوص مشکلات موجود در امر ساختمان و مسکن استان به بحث و گفتگو پرداخته و پیرامون تسریع در خروج مسکن از رکود و تسهیل در روند رونق اقتصادی و بازار کسب و کار اظهار نظر نمودند.
آخرین بروزرسانی 1395/7/4