تازه های اخبار تازه های اخبار

هم اندیشی در خصوص اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی

پرداخت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی در دستور کار

مسئولین بانک مسکن و بنیاد مسکن استان مرکزی در خصوص هماهنگی در اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی به روستائیان وارد مذاکره شدند مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی: تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی، علاوه بر استحکام منازل روستائیان در برابر حوادث و بلایا، شرایط تولید،اشتغال و رونق اقتصادی را فراهم می کند.
به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب استان مرکزی، مجید امیری مدیر شعب استان در جلسه هم اندیشی مدیران ارشد دو سازمان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بانک مسکن استان، پیرامون تخصیص سهمیه مجدد به بانک مسکن جهت اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی گفت: خرسندیم که بار دیگر شرایطی فراهم می شود تا روستائیان عزیز از تسهیلات ارزان قیمت، جهت مقاوم سازی املاک خود استفاده کنند و ضمن آبادانی روستاها، در رونق اقتصادی کشور نیز اثرگذار باشند.
وی با تشکر از پیگیری و تلاش مسئولین بنیاد مسکن در به ثمر رساندن طرح های عمرانی در روستاها و مناطق شهری با جمعیت زیر 25 هزار نفر، همکاری دوستانه و تلاش مجدانه مسئولین دو سازمان را عامل مهم موفقیت طرح های مزبور در استان تلقی نمود. امیری افزود؛ متاسفانه در دوره قبل به دلایلی چون : - عدم توجیه اقتصادی طرح مذکور - عدم توجیه روستائیان به این نکته مهم که تسهیلات مزبور بلاعوض نبوده و مانند سایرتسهیلات بانکی دردین ایشان بوده، می بایست به موقع به بانک بازپرداخت شود – عدم نظارت برخی مسئولین دستگاه های ناظر بر ساخت واحدهای مزبور در روستاها و متعاقبا مصرف برخی مراحل سهم الشرکه بانک در محلی غیر از ساخت املاک مزبور - مکلف نمودن بانک به تسریع در پرداخت  تسهیلات مزبور در حداقل زمان ممکن بدون در نظر داشتن شرایط بهداشت اعتباری متقاضیان و نیز سلب اختیار از بانک در پذیرش وثیقه ای معتبر از تسهیلات گیرندگان و ... مشکلاتی به وجود آمد که بعدها منجر به ایجاد حجم انبوهی مطالبات معوق و مشکوک الوصول در سیستم بانک مسکن و متعاقبا" رکود مبلغ قابل توجهی سرمایه بانک در نزد روستائیان گردید و امروز با گذشت سالها از اعطای تسهیلات مزبور، باز هم هزینه هائی چون صدور اخطاریه و اجرائیه، اعزام افراد، خودرو و ... جهت وصول مطالبات، بردوش سازمان هائی چون بنیاد مسکن و بانک مسکن سنگینی می کند.
مدیر شعب بانک مسکن اظهار امیدواری کرد: با عنایات مسئولین امر در دولت محترم تدبیر و امید، ضمن رفع موانع و معضلات گذشته، توجیه اقتصادی طرح و توجیه روستائیان عزیز پیش از دریافت تسهیلات، ساز و کار مناسبی در فرایند اعطای تسهیلات به روستائیان پیش بینی و اجرائی شود.
در ادامه محمد رضا رضا فرح مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی، ماموریت بنیاد مسکن را تلاش در آبادانی و کمک به رشد اقتصادی کشور برشمرده تصریح کرد: یقینا با عمران و آبادانی روستاها، اشتیاق نیروی بومی در ماندگاری در روستا و تلاش درجهت توسعه و سازندگی آن، بیشتر و از مهاجرت ایشان و تمرکز جمعیت شان در شهرها و مشکلات اجتماعی متعاقب آن کاسته خواهد شد. وی گفت: انتظار می رود همه مسئولین در کمک به دستگیری از روستائیان تا فراهم آمدن شرایط عمران و آبادانی در روستاها از هیچ کوششی دریغ ننمایند.
رضا فرح در تایید سخنان مدیریت بانک مسکن استان اظهار داشت : چنان چه برای هر یک از طرح های عمرانی، توجیه اقتصادی و فرایندی منطقی تعریف و ابلاغ شود، دستگاه های اجرائی با مد نظر قراردادن ضوابط و مقررات قانونی خود، فرصت کافی برای انجام به موقع امور محوله را داشته و یقینا فشار کار و بی نظمی در پرداخت سریع تسهیلات، صرفا به لحاظ دستیابی به حداکثرآمار تسهیلات پرداختی، به مشکلات لاینحل نخواهد انجامید.
وی بانک مسکن را بانکی تخصصی و کارآمد در تامین منابع مالی بخش مسکن در مناطق مختلف شهری و روستائی دانست و هم اندیشی و تشریک مساعی مسئولین و کارشناسان بانک مسکن و بنیاد مسکن را خصوصا در سال های اخیر، عامل اصلی تحقق 100 درصدی اهداف عمرانی دولت در استان مرکزی به حساب آورد. رضا فرح تصریح کرد: خوشبختانه مسئولین بانک مسکن در مدیریت و شعب استان، همواره در نهایت دقت و با تاکید بر قانون مداری، در پرداخت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی و مسکن مهر، در بین شبکه بانکی استان، بیشترین سهم تسهیلات را با کمترین درصد خطا پرداخت نموده و همواره بالاترین میزان همکاری را با بنیاد مسکن و با دریافت کنندگان تسهیلات مزبور داشته اند.
شایان ذکر است در این نشست مقرر شد پس از ابلاغ دستورالعمل جدید اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستائی به بانک مسکن استان، تعداد 960 فقره تسهیلات از سوی این بانک به روستائیان متقاضی و معرفی شده ازسوی بنیاد مسکن پرداخت شود.
آخرین بروزرسانی 1395/11/4