فهرست اخبار فهرست اخبار

مصاحبه مدیرشعب استان با روزنامه سیستان و بلوچستان

به مناسبت دهه فجر محمدرضا جعفری مدیر شعب استان طی مصاحبه با روزنامه سیستان و بلوچستان به تشریح عملکرد استان و معرفی برخی تسهیلات و خدمات بانک مسکن را تشریح و همچنین توضیحاتی در مورد تبصره 35 قاونون بودجه و فرصت آن و طرح چاوش را ارایه نمود.متن مصاحبه به پیوست حضورتان ارسال می گردد.

کسانی که در سال های گذشته از بانک مسکن تسهیلات دریافت کرده اند و تا سال 95 تسهیلات آنان معوق شده است، اگر اصل تسهیلات را پرداخت کنند جرایم و سود پرداخت نشده تسهیلات مورد بخشودگی قرار می گیرد.
محمدرضا جعفری مدیر شعب بانک مسکن استان با اشاره به خدماتی که این بانک در طول دوران انقلاب اسلامی ارایه داده است بیان نمود : قبل از انقلاب اسلامی فقط یک شعبه (مرکزی زاهدان) در سال 1348 فعال و سایر شعب استان بعد از انقلاب اسلامی افتتاح شد و به عبارتی می توان اظهار نمود عمده خدمات و تسهیلات بانک مسکن در استان پس از انقلاب اسلامی و طی 40 سال پر برکت گذشته ارایه شده است. « محمدرضا جعفری» افزود: بانک مسکن یکی از معدود بانک های تخصصی کشور است که در حوزه مسکن و به ویژه در بخش ساخت و خرید مسکن  فعال می باشد و همچنین در بخش های خدمات، بازرگانی و قرض الحسنه نیز فعالیت دارد. به گفته وی، مانده تسهیلات این بانک بالغ بر 11 هزار و 18 میلیارد ریال است و عمده فعالیت در حوزه مسکن به تسهیلات مسکن مهر بر می گردد، طرح ساخت مسکن مهر در سال 84 آغاز و  در این استان از سال 1388 پرداخت تسهیلات مسکن مهر عملیاتی شد.

اعطای تسهیلات برای بالغ بر 31 هزار واحد مسکن از محل اعتبارات طرح مسکن مهر

وی ادامه داد: در ابتدای امر تصمیم بر این بود که پنج تا شش بانک ، عاملیت طرح مسکن مهر را بر عهده داشته باشند، اما در نهایت بانک مسکن عهده دار این امر شد تا در شبکه بانکی به عنوان تنها بانک عامل ، تسهیلات مسکن مهر را پرداخت کند. مدیر شعب بانک مسکن استان اظهار کرد: مسکن مهر هم شامل سه قسمت (شهری، بافت فرسوده و بهسازی مسکن روستایی ) می باشد که تسهیلات آن از محل خط اعتباری مسکن مهر پرداخت شد. وی گفت: برای حدود 12 هزار واحد مسکن روستایی در استان تسهیلاتی بالغ بر یک هزار و 438 میلیارد ریال پرداخت گردید. به گفته جعفری، در بخش مسکن مهر شهری برای 31 هزار و 200 واحد مسکن تسهیلات ساخت مسکن بالغ بر چهار هزار و 290 میلیارد ریال اعتبار هزینه شد. وی افزود: در بخش بافت فرسوده هم برای یک هزار و 841 واحد از محل اعتبارات مسکن مهر تسهیلات پرداخت شد، میزان اعتباری که در بافت فرسوده هزینه کرده ایم 208 میلیارد ریال است. مدیر شعب بانک مسکن استان اضافه کرد: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نیز هر سال از طریق این بانک پرداخت می شود، سقف آن برای هر زوج 30 میلیون تومان است که زوج ها از طریق سامانه بانک مرکزی ثبت نام می کنند و در صورت انتخاب بانک مسکن به عنوان بانک عامل ،تسهیلا ت پرداخت می شود. وی ادامه داد: تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی و مشاغل خانگی هم از طریق شعب این بانک به افرادی که از سوی بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) معرفی می شوند تا سقف 20 میلیون تومان پرداخت می شود.

تسهیلات بدون سپرده

به گفته جعفری، تسهیلات بدون سپرده نیز برای ساخت مسکن در همه شهرستان ها از جمله زاهدان که مرکز استان است نیز پرداخت می شود .در زاهدان به ازای هر واحد 60 میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان تعلق می گیرد. وی گفت: حساب صندوق پس انداز مسکن یکم که مربوط به خانه اولی ها می شود، یعنی افرادی که خودشان و همسرشان از تسهیلات بانکی در حوزه مسکن استفاده نکرده باشند و همچنین فرم (ج) آن ها قرمز نشده باشد و از تسهیلات دولتی نیز استفاده نکرده باشند، در زاهدان به متقاضیان 60 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود و نرخ سود آن در بافت فرسوده شهری 6 درصد و در غیر بافت فرسوده شهری 8 درصد است. وی تصریح کرد: قابلیت دیگری که حساب صندوق پس انداز مسکن یکم دارد این است که تسهیلات زوجین را هم از این محل می توان پرداخت کرد، معادل 30 میلیون تومان برای هر نفر که در مجموع می توانند با واریز 60 میلیون تومان حساب باز کنند و بعد از گذشت یک سال به زوجین مبلغ  120 میلیون تومان تسهیلات تعلق می گیرد. به گفته وی، در دیگر شهرستان های استان سقف تسهیلات انفرادی 40 میلیون و برای زوجین 80 میلیون تومان است.

خبر خوش بانک مسکن برای مشتریان بدهکار

بر اساس تبصره 35  قانون بودجه سال 95 کسانی که در سال های گذشته از بانک مسکن، تسهیلات دریافت کرده اند و تا سال 95 تسهیلات آنان معوق شده است، اگر اصل تسهیلات را پرداخت کنند جرایم و سود پرداخت نشده تسهیلات مورد بخشودگی قرار می گیرد و تسهیلات آن ها فسخ می شود، و باید اضافه نمود فرصت طرح مذکور تا پایان سال جاری است.

آخرین بروزرسانی 1397/12/28