تازه های اخبار تازه های اخبار

جلسه مشترک شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر با موضوع " حجاب و عفاف " بمناسبت دهه کرامت

برگزاری دومین جلسه مشترک شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر با موضوع " حجاب و عفاف " بمناسبت دهه کرامت

دومین جلسه مشترک شورای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر با موضوع " حجاب و عفاف " بمناسبت دهه کرامت در محل مدیریت زنجان با حضور کلیه اعضا برگزار گردید.

در ابتدای جلسه سلمان داشاد مدیر شعب استان به عنوان ریاست جلسه ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) و همچنین بزرگداشت روز عفاف و حجاب با اشاره به اینکه عفاف صرفا مختص زنان نیست بلکه مردان نیز باید آنرا رعایت نمایند، بیان داشت : حجاب محدودیت نیست بلکه نوعی مصونیت برای مرد و زن است که در موارد متعددی در قرآن به این موضوع اشاره شده و به زنان و مردان بر رعایت آن تاکید گردیده است.

ایشان افزود : حجاب در نظام جمهوری اسلامی از الزامات قانونی است و افراد سازمان موظف به رعایت این موضوع هستند. در این رابطه به مسیول دبیرخانه تاکید نمودند که در جهت ترویج حجاب و عفاف با هدف امر به معروف و نهی از منکر در سربرگ مکاتبات اداری مطالب مربوطه درج گردد.

سیداکبر سید هاشمی معاون مدیر استان با استفاده از فرمایشات مقام معظم رهبری که " نگاه اسلام به زن را نگاهی عزت بخش، کرامت بخش، رشد آفرین، استقلال دهنده به هویت و شخص زن می دانند گفت : در بیانیه گام دوم انقلاب، مقام معظم رهبری به سه مولفه ی خود سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی اشاره می فرمایند که استنباط می شود صعود یا سقوط یک جامعه در دستان زنان آن جامعه است و اگر به تعریف مختصر حجاب یعنی مدیریت احساس برای حضور در جامعه پرداخته شود، اهمیت آن هویدا خواهد شد.

ایشان با برداشت از سخنان شهید مظلوم بهشتی (ره) که" زن را یک انسان زنده سازنده و رزمنده می دانند اگر لباس رزمش لباس عفت باشد" بیان داشت : عفت یعنی پاکدامنی و تقوی که امری درونی است و حجاب امری برونی و این دو بال باعث اوج گرفتن ارزش وجودی یک زن مسلمان می گردد.

 وی در جهت اهمیت حجاب اضافه کرد : یکی از جاسوسان کاخ سفید می گوید ما موفق شدیم چادر مشکی زن ایرانی را به چادر توری و گل دار تبدیل کنیم چادر را به مانتو و مانتو های بلند را به مانتوهای رنگین تنگ و خیلی کوتاه، اکنون از حجاب برخی زن مسلمان فقط یک روسری مانده است. اظهارات مقامات امریکایی در ارتباط با پوشش زنان در ایران گویای مفاهیم مهمی است. آنان می گویند هر زن چادری در کوی و برزن ایران به منزله پرچم ج . ا . ا است. لذا ما برای براندازی این نظام باید حجاب را سست نماییم. اگر آزادی با جهل ترکیب شود، آن موقع هرج و مرج ایجاد شده و شیرازه امور از دست می رود. اما اگر همین آزادی با علم ترکیب شود خوشبختی ایجاد میشود که حجاب نیز از این نوع است و ما بایستی در سازمان خودمان به همکاران و مشتریان به نحو هنرمندانه، اهمیت قضیه را تبیین نماییم فارغ از اینکه عدم رعایت حجاب و بی حجابی جرم است.

حجت السلام والمسلمین حسنی امام جماعت بانک تصریح کرد :

 خداوند در قران کریم می فرمایند:

1- به مومنان بگو چشمهای خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند این برای آنان پاکیزه تر است خداوند از آنچه انجام می دهید آگاه است. به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را از نگاه هوس آلود فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن تعداد که نمایان است آشکار ننمایند و اطراف روسرهای خود را بر سینه افکنند تا گردن و سینه با آن پوشانده شود و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان و ... (محرمان) (آیات 30 و 31 سوره نور)

2- ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو جلبابهای (روسری های بلند "چادر") خود را به خویش فرو افکنند این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سرزده توبه کنند خداوند همواره آمرزنده و رحیم است ( آیه 59 سوره احزاب )

نکات آیات قرآن :

·        در امر به معروف باید از خود شروع کرد.

·        در احکام الهی فرقی میان زن و دختر پیامبر با دیگران نیست.

·        لباس مناسب برای زن لازم است.

·        بهانه به دست بیمار دلان ندهید.

·        رفت و آمد زنان در بیرون با حجاب مانعی ندارد.

·        در امر و نهی دلیل بیاورید.

·        سرچشمه بسیاری از مزاحمت ها گاهی خود انسان است.

·        توبه : بد حجابی های گذشته قابل عفو است : غفوراً رحیماً

3- آثار حجاب :

·        حجاب جهاد زن است.

·        حجاب حفظ شخصیت زن است.

·        جلوگیری از ابزار شدن

·        باعث استحکام خانواده

·        جلوگیری از فساد جامعه

·        مانع غرب زدگی

·        نشانه تقوای زن

·        حفظ شعایر اسلام

·        نشانه زن آزاده

·        عمل به روش و وصیت حضرت زهرا سلام ا... علیها

·        امتیار زن

 

اسدی رابط شورای اقامه نماز با اشاره به حدیث گهربار از حضرت پیامبر گرامی که می فرمایند؛ "زنی که برای حفظ غیرت، استقامت ورزید و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام داد، خداوند پاداش شهید را به او خواهد داد"

 برنامه های نمازی بانک را برای ماههای باقیمانده در سال جاری بدین شرح اعلام نمود :   

1-  بیان احکام شرعی مابین نماز ظهر و عصر

2-  بیان احادیث و روایات ایمه علیهم السلام و تفسیر از قرآن در خصوص نماز و سایر مسایل

3-  بیان مسایل روزمره

4-  تاکید مجدد برای اقامه نماز جماعت به نحوی که جلسات، همایش ها و کلاسهای آموزشی با زمان نماز اول تداخل نداشته باشد.

در پایان جلسه تعداد 3 نفر از خانمهای محجبه با اهدای چادر مشکی و لوح تقدیر قدردانی بعمل آمد.

آخرین بروزرسانی 1398/5/1